Realizacja projektu będzie się odbywać w pomieszczeniach Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej w Budynku Laboratoryjnym Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zlokalizowanym w Gdańsku przy al. gen. J. Hallera 107. Łączna powierzchnia modernizowanych pomieszczeń wynosi 156 m2. W przeznaczonych do modernizacji i doposażenia pomieszczeniach Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej GUMed znajdują się pracownie naukowo-badawcze i dydaktyczne, które po modernizacji utrzymają swoją funkcję.
Zmodernizowanych zostanie 5 pomieszczeń oraz zostanie wydzielone 6 dodatkowych pomieszczenień. Pomieszczenia te stanowić będą spójny obszar technologiczno-analityczny: pokój przygotowawczy (20,9 m2), pracownia produktów pośrednich (43,0 m2), pracownia suszenia i zestalania rozpyłowego (9 m2), pracownia tabletkowania (26,1 m2), pracownia kontroli jakości (44,4 m2), pracownia mikroskopowa i analizy tekstury (13,0 m2).
Na modernizację składa się: modernizacja pomieszczeń (remont kapitalny), wyposażenie w meble oraz doposażenie w dwa aparaty.
W odniesieniu do planowanych pomieszczeń modernizacja będzie odbywać się dwuetapowo: w pierwszym etapie remont obejmie 2 z 6 pomieszczeń, a w drugim etapie 4 pozostałe. Taki plan działań wynika z zakresu prowadzonej w Katedrze dydaktyki, która uniemożliwia wyłączenie całej części w miesiącach październik – luty.
Wyremontowane pomieszczenia zostaną wyposażone w nowe meble, w tym w stoły laboratoryjne i dygestoria. Ponadto zakupione zostaną i zainstalowane dwa nowe aparaty. Po przeprowadzonym szkoleniu opracowane zostaną nowe procedury operacyjne związane z wykonywanymi w laboratorium procesami.
Modernizacja pracowni ma uwzględniać aspekty istotne dla jakości produktów i bezpieczeństwa personelu.
Wdrożenie projektu przewiduje przedsięwzięcia, które przyczynią się do poprawy dostępności dla przedsiębiorstw oraz jakości usług, w tym edukacyjnych na poziomie wyższym, świadczonych przez uczelnie. Projekt wynika z potrzeb naukowo-dydaktycznych regionalnych i ponadlokalnych, a także odzwierciedla potrzeby rozwoju proinnowacyjnego.
Realizacja niniejszego projektu odpowiada celowi głównemu pierwszej osi priorytetowej RPO WP “Podniesienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw” oraz celowi szczegółowemu “Tworzenie sprawnych mechanizmów generowania, transferu i komercjalizacji innowacji” i poprzez zapewnienie przyszłym farmaceutom, lekarzom, pielęgniarkom, położnym i pozostałym uczestnikom zajęć jak najwyższych standardów w zdobywaniu wiedzy w trakcie nauki oraz przedsiębiorcom korzystającym z usług jak najwyższego poziomu świadczonych usług zgodnie z zawieranymi przez nich umowami.